Simulátor

Nový formulář pro registraci zasílání novinek o Simulátoru - pokud chcete být informování o nových verzích programu, zaregistrujte se zde.

Nová verze Simulátoru - 0.6.2.0 ze dne 22.1.2004

Co je v ní nového?:

Jak to bude dál s vývojem.....
Momentálně se chystám předělat systém telefonování, a to dá dost práce, takže kdy bude další verze zatím netuším.


Cílem mého programu je co nejvěrněji simulovat provoz v železniční stanici Liberec. Tuto stanici řídí tři výpravčí - dispoziční má na starosti jízdu vlaků, ovládá zabezpečovací zařízení typu TEST-C, kde zadává vlakové dopravní cesty. Traťový výpravčí nabízí a přijímá vlaky do a ze sousedních stanic. Třetí výpravčí je nástupišťní a organizuje přistavování vozů na vlaky osobní dopravy a kontroluje výpravu vlaků, protože v Liberci jsou všechny vlaky vypravovány návěstidly. Posunové cesty zajišťují signalisté na čtyřech stavědlech. Stavědlo St. 1 má elektromechanické zabezpečovací zařízení, ostatní mají TEST-C. Liberec je styčná stanice pěti tratí. Pouze na trati Vesec-Liberec je reléový poloautomatický blok s odbočkou na vlečku Ferony a.s. v Liberci-Rochlicích. Na ostatních tratích se zabezpečuje jízda vlaku telefonicky - tj. nabídkou a přijetím. Na trati Jeřmanice-Liberec je hláska Pilínkov. Stanice Liberec je dost přehledná co se týče jejích obvodů. Na orientačním plánku je vidět jejich rozmístění.

Plánek

Vaším úkolem je řídit celou stanici z pozice výpravčího nebo signalisty (nebo obojí). Jako výpravčí přikazujete stavbu vlakových cest, obsluhujete reléový poloautomatický blok a komunikujete se sousedními stanicemi. Jako signalista stavíte vlakové cesty, které vám přikázal výpravčí a provádíte posun ve stanici stavěním posunových cest.
Součástí Simulátoru je i síť "virtuálních" stanic, aby provoz byl ještě více realistický. Virtuální stanice automaticky nabízí a přijímá vlaky a má neomezený počet kolejí. Tyto virtuální stanice "umožňují" přenos zpoždění z vlaku na vlak.
Všechny jízdy vlaku jsou zaznamenávány do dopravních deníků stanic, a vy si je můžete prohlížet během simulace. Tyto údaje lze exportovat do textového souboru a ten lze načíst programem Grafikon a uvidíte jak jste jezdili. Další pomocník je seznam vlaků, který vidíte přímo na obrazovce a který vám napovídá např. kam který vlak jede a další důležité informace. A pokud se přiblížil čas odjezdu vlaku, nebo vlak musel zastavit u návěstidla, vizuálně vás na to upozorní.
Jelikož Simulátor je dělaný podle skutečnosti, není problémem způsobit na tartích s telefonickou nabídkou železniční nehodu.
Simulátor obashuje také autentické zvuky zvonění telefonu, rušení vlakové cesty a zvuky poloautobloku.

!!!! Prosba: Pokud někdo máte sešitové jízdní řády nebo grafikony (plachty) ze starších let z okolí Liberce (ale i Turnova, Hradce atd..), napište mi na mail (stačí mi pouze fotokopie atd..). Chtěl bych udělat alespoň jeden rok velmi silného provozu v Liberci. Odměnou bude plná verze Simulátoru!

Zde si můžete stáhnout Simulátor (v. 0.6.2.0). Pokud nejste majiteli předchozí verze, stáhněte si základní balík Simulátoru (v. 0.6.2.0) (1,8 MB). Obsahuje vlastní program Simulátoru,GVD 2000/2001,GVD 1989/1990, nápovědu (v. 0.1.5) a program pro zobrazení jízd vlaků Grafikon v mutaci pro Simulátor.
Pokud máte starší verzi, stáhněte si opravný soubor Simulátor (v. 0.6.2.0) (1 MB). Ten rozbalte v adresáři s starší verzí a zvolte přepsat soubor(y). Informaci o verzi, kterou máte naleznete ve vlastnostech souboru Simulator.exe. Nápovědu si můžete prohlédnout on-line zde. Také si můžete stáhnout samostatnou nápovědu (verze 0.1.5) v samorozbalovacím archivu ZIP o velikosti 246 KB.

K základnímu balíku nebo k opravné verzi si musíte také stáhnout 3D panely jednotlivých stavědel. Ty jsou pro každé stavědlo v několika rozlišeních. Ke správné funkci vám stačí jedno rozlišení od každého stavědla, ale pokud si stáhnete víc rozlišení, tak budete moci panel "zoomovat".

Zde je tabulka panelů ke stažení:

Řídící pracoviště
Stavědlo č. 3
1024x768
1024x768
2048x1536
2048x1536

Tyto panely rozbalte do adesáře se Simulátorem a spusťte Instalaci panelů, kde tlačítkem Instaluj nové nainstalujete panely. Teprve po tomto úkonu můžete spustit Simulátor. Po jeho spuštění se objeví dialog k výběru rozlišení panelu dopravní kanceláře a stavědla. Můžete si vybrat i více rozlišení a potom se mezi nimi přepínat klávesami +/- na numerické klávesnici, nebo nabídkou Simulace->Zvětši/Zmenši.

Co je nového v Simulátoru oproti verzi 0.5.2.1:

Verze Datum Co je nového
0.6.2.0 22.1.2004

přidáno: možnost načítání různých GVD, GVD 1989/1990 (od 3. do 9. hodiny, jízdní řád trati Liberec-Tanvald je z roku 1990/1991), náhodně se zavádějící vlaky podle potřeby (v dopravním deníku se orámují červeně), možnost nastavit pravděpodobnost jejich zavedení, náhodná délka nákladních vlaků, možnost zvolení počátečního času simulace, podrobné informace o vlaku ve zvláštním okně, předávka služby (zatím pouze zavedené vlaky), po odmítnutí vlaku se znovu nabídne za dvě minuty u vlaků os. dopravy nebo za 10 minut u nákladních vlaků, možnost znovu nabídnout odmítnuté vlaky pomocí klávesy F5, rychlost nákladních vlaků se mění podle délky vlaku - vlaky krátí popř. prodlužují jízdní dobu mezi stanicemi, zapamatování si pozic jednotlivých oken
opraveno: zobrazování plánovaného obsazení kolejí, odmítnutí vlaku z Vesce, obnovení pultu po spuštění spořiče, možnost rozsvítit návěstidlo po projetí vlaku, zastavování tranzitních vlaků

0.6.1.0 4.11.2002 přidáno: 3D panely, prodleva mezi stiskem tlačítka jeho zareagováním - nutno tlačítko držet do té doby, než zareaguje!, úprava odhlášky na poloautobloku, úprava nouzového rušení vlakové cesty, tzv. úsporné průsvitky, stavový řádek v dolní části okna - zobrazuje se tam čas a informace o objektu nad kterým je kurzor, možnost zvětšení/zmenšení panelu (klávesy +/- na numerické klávesnici)
0.5.3.2 1.2.2002 opraveno: problém při přehrávání zvuků
0.5.3.1 26.9.2000

opraveno: chyba obratů souprav, nechtěné znepřístupnění záložky koleje, nutnost rušit vlakovou cestu ze 118. koleje do Mníšku a Chrastavy variantní cestou, občasné nedojetí vlaku na kusou kolej, export GVD do jiného adresáře již nezpůsobuje chyby. Možná jsem opravil občasné zablokování telefonu do Jeřmanic. Nutno vyzkoušet.
přidáno: odkaz na nápovědu přímo v nabídce

0.5.3.0 4.9.2000

opraveno: nutnost nouzového rušení na koleje 107., 111, a 118. variantní od Mníšku a Chrastavy, občasná nefunkčnost klávesových zkratek, chyba při nouzovém rušení vlaku, který se nevešel na kolej
přidáno: testování, jestli není kolej, kde se má vytvořit vlak obsazená, nebo jestli na ní není postavená vlaková cesta. Pokud tomu tak bude, objeví se provizorní dialog (čas se zastaví) s volbou vytvoření vlaku na jiné koleji nebo čekáním na uvolnění koleje. Dále je přidána záložka s použitými zkratkami, záložka s délkou a obsazením kolejí. V okně O aplikaci jsou již funkční odkazy na tyto stránky. Nově je zde také zobrazení plánovaného obsazení kolejí. Upraven byl také dialog na volbu počátečního zpoždění - přidána volba nerestartování simulace při změně.
Nyní je možnost simulátor spustit bez zvuků (zvukové karty). Rychlost simulace se nově zobrazuje také v názvu okna Simulátoru.

0.5.2.3 13.8.2000 opravena chyba tlačítka KPV
0.5.2.2. 10.8.2000 přidána možnost vypnutí počátečního zpoždění

Co je nového v nápovědě oproti verzi 0.1.1:

Verze Datum Co je nového
0.1.5 22.1.2004 aktualizace podle nové verze Simulátoru
0.1.4 4.11.2002 aktualizace podle nové verze Simulátoru
0.1.3 26.9.2000 upravena část Co již funguje
0.1.2 20.8.2000 přídána položka do slovníčku - čekací doby; přidány sekce Tipy a Hotové funkce


Tady je screenshot z pracovní verze (0.6.2.0):

Stavědlo č. 3

Co obsahuje pracovní betaverze 0.6.2.0:

Zde jsou chyby pracovní betaverze 0.6.2.0 o kterých již vím:

Velice vás prosím, objevíte-li nějakou chybu, napište mi na e-mailovou adresu uvedenou dole velice podrobný popis chyby a situace před jejím výskytem. Připojte také screenshot obrazovky a exportovaný GVD. Předem vám děkuji. Pomůžete mi tak vytvořit program, který bude obsahovat minimum chyb a nebude nestabilní jako Windows. ;-)

Co by měla dále obsahovat finální verze:

Chcete-li, aby simulátor obsahoval něco dalšího,napište mi na e-mail:

 


Naposledy aktualizováno:

Pokud chcete být informováni o novinkách na těchto stránkách, zaregistrujte se zde

Veškeré dotazy, náměty a připomínky zasílejte na adresu:

©Michal Novotný GSM +420776245522
Optimalizováno pro rozlišení 800x600 a Internet Explorer 5.0